Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/betonazc/jacazma.com/components/com_k2/models/item.php on line 853

انواع خاک

تیر 13, 1398
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خاک‌ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی هستند که از تخریب سنگ‌ها در نتیجهٔ هوازدگی به وجود می‌آیند که البته نوع و ترکیب خاک‌ها در مناطق مختلف بر حسب شرایط ناحیه فرق می‌کند.

مقدار آبی که خاک‌ها می‌توانند بخود جذب کنند، از نظر کشاورزی و همچنین در کار‌های خانه‌سازی٬ راه‌سازی و ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است که این مقدار در درجهٔ اول بستگی به اندازهٔ دانه‌های خاک دارد.

اگر می‌خواهید درباره خاک مطالعه می‌کنید، مفید است که بیلی را در دست بگیرید و سوراخی نسبتاً بزرگی را در آن ایجاد کنید. این سوراخ باید طوری باشد که سطح عمودی خاک تا سنگ زیرین آشکار شود. به این شرایط نیمرخ خاک گفته می‌شود. نیمرخ خاک چیزی مثل اثر انگشت خاک است. نیمرخ یک خاک به خاطر عواملی مثل رنگ، بافت، ساختار، ضخامت و همچنین ترکیب شیمیایی اش با نیمرخ خاک‌های دیگر متفاوت است.

 هر لایه نیم رخ خاک، لایه خاک نامیده می‌شود. این لایه‌ها با حروف از هم مشخص می‌شوند. لایه A.، لایه بالایی و نزدیک‌ترین لایه به سطح است. شما می‌توانید این لایه را همان خاک سطحی در نظر بگیرید. به این ترتیب حرف A. که در رأس حروف الفبا است به لایه سطحی اطلاق می‌شود. هنگامی که به لایه‌های عمیق‌تر نیمرخ خاک حرکت می‌کنید، به لایه‌های B. و C. می‌رسید. به طور کلی سه لایه اصلی داریم و بقیه لایه‌ها فرعی محسوب می‌شوند. لایه R. نیز لایه سنگ بستر است.

خاک پیت: رنگ آن تیره، مواد آلی آن زیاد و قدرت نگهداری آب در آن‌ها بالا است.

خاک شنی: خاکی سبک است که رطوبت در آن به فوریت از بین می‌رود، آب اضافی خاک در آن به راحتی خارج می‌گردد، کارکردن در آن آسان است، اما حاصلخیزی بسیار کمی دارد.

خاک لای: مواد غذایی فراوان دارد، و بین خاک‌های رسی و آلی است. قدرت نگهداری آب در آن زیاد است و به راحتی کلوخه‌ای می‌گردد.

خاک گچی: رنگ آن پریده استف رگه‌های سفید در ان مشخص، کمی سفت است و زهکشی در آن تقریبا صورت می‌گیرد.

خاک رسی: خاک سنگین، کار کردن در آن مشکل، مواد غذایی در آن فراوان، و زهکشی در آن به کندی صورت می‌گیرد.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/betonazc/jacazma.com/templates/jm_jacob/html/com_k2/default/item.php on line 260
خواندن 2523 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « کاربرد شیکر آزمایشگاه ماسه »