Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/betonazc/jacazma.com/components/com_k2/models/item.php on line 853

کاربرد شیکر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کاربرد شیکر

آزمایش دانه بندی با الک با هدف دست یافتن توزیع اندازه دانه ها در خاک یا پودرهای شیمیایی و پودر فلزات صورت می پذیرد.از این رو به آن دانه بندی مواد دانه ای می گویند.

آزمایش الک در مهندسی خاک و مهندسی عمران بسیار کاربرد دارد و در رفتار مهندسی مواد دانه ای دانستن توزیع بزرگی دانه ها بسیار پر اهمیت می باشد.

به هر حال آزمایش دانه بندی فقط به مهندسی عمران اختصاص نداشته و بر روی تمام مواد آلی و غیرآلی صورت می پذیرد.این مواد می تواند از دانه های غلات تا موادی همچون زغال سنگ و رس را شامل شود.

برای آزمایش دانه بندی خاک از الک های آزمایشگاهی مخصوص استفاده می شود.کف الک های آزمایشگاهی توسط توری های استیل ضد سایش و ضد زنگ با روزنه های دقیق پوشیده شده است.فریم الک های آزمایشگاهی همه از جنس استیل یا برنج بوده که از نظر سایز به صورتی طراحی شده که می توان یک سری از آنها را بر روی هم قرار داد و به عملیات الک کردن پرداخت.

برای انجام آزمایش الک مجموعه ای از الک های مورد نظر را با توجه به اندازه روزنه های الک بر روی هم قرار می دهند.به این صورت که الکهای با روزنه های بزرگتر در بالا و الک های روزنه های کوچکتر به ترتیب در طبقات پایین تر قرار بگیرند.و در پایینترین طبقه پن قرار می گیرد.پن مانند یک سینی و یک ظرف به اندازه الک ها بوده که کف آن توری نیست و کاملا بسته می باشد.

پس از ثبت نتایج نمودار آزمایش رسم می شود تا از روی آن دانه بندی ها پیدا شود.

روند آزمایش الک در ASTM C 136 انجمن آمریکایی آزمایش و مواد (American Society for Testing and Materials)‏ و AASHTO T 27 ( American Association and State Highway and Transportation Officials)‏ به طور کامل توضیح داده شده‌است.

در زیر ریزترین الک باید یک پن قرار داد تا ریزترین دانه که از الک آخر عبور می‌کنند در آن سینی ریخته شوند. پس از آن که الک‌ها را به اندازهٔ کافی لرزاندیم باید سنگدانه‌های مانده روی هر الک را وزن کنیم.

نتیجه‌های بدست آمده از آزمایش دانه‌بندی را بر روی یک نمودار بر اساس درصد عبوری از الک به اندازهٔ الک رسم می‌کنند. در این نمودار اندازهٔ الک‌ها را به صورت لگاریتمی نمایش می‌دهند. برای بدست آوردن درصد عبوری از هر الک، ابتدا باید درصد باقی مانده روی هر الک را بدست آورد.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/betonazc/jacazma.com/templates/jm_jacob/html/com_k2/default/item.php on line 260
خواندن 2377 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تجهیزات آزمایشگاه خاک انواع خاک »